Coraz więcej osób myśli o zakupie działki i wybudowaniu na niej domu. Mieszkanie w bloku - pomimo wielu korzyści z tego faktu płynących - ma jednak zdecydowanie więcej wad niż zalet. Podstawową jest fakt, że należy się liczyć z sąsiadami, co ogranicza na przykład zabawy do białego rana przy głośnej muzyce. Nie da się też ukryć, że mieszkając w bloku ma się do dyspozycji zdecydowanie mniejszą przestrzeń.
Okazuje się jednak, że osoby poszukujące miejsca, w którym mogłyby zamieszkać, wcale tak do końca od sąsiadów nie stronią i często wybierają domy jednorodzinne na tak zwanym osiedlu domków jednorodzinnych, które jest kompleksem stojących obok siebie domów. Każdy taki dom ma ogródek i każdy wygląda identycznie z zewnątrz.
Takie domy na osiedlach domków jednorodzinnych kupuje się od dewelopera, który sprzedaje je na podobnej zasadzie jak się sprzedaje tradycyjne mieszkania w bloku. Kupno takiego domu poprzedza podpisanie umowy. Bardzo często jest to umowa przedwstępna, którą podpisuje się nie tylko w przypadku nabywania domu, lecz także finalizowania różnych innych inwestycji.
Nie każdy zbyt dobrze zdaje sobie sprawę z tego, czym jest umowa przedwstępna i jakie założenia przyświecają jej spisywaniu, dlatego warto tę sprawę wyjaśnić, aby nie mieć wątpliwości, gdy przyjdzie nam taką umowę podpisywać.
Umowa przedwstępna jest rodzajem dokumentu, w którym obie strony, na przykład nabywca i sprzedający zobowiązują się do tego, że podpiszą inną umowę, tak zwaną umowę przyrzeczoną.
Umowa przyrzeczona, czyli tak naprawdę umowa właściwa, powinna być podpisana w terminie określonym w umowie przedwstępnej. Przy podpisywaniu jednej i drugiej umowy muszą być obecne obydwie strony.
Umowa przedwstępna jest więc rodzajem zabezpieczenia dla obydwu stron, że właściwa umowa zostanie zawarta. Warto pamiętać, że sporządzenie umowy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości jest wiążące dla jednej, jak i drugiej strony, tym bardziej, że dokument musi zostać podpisany w obecności notariusza Gdańsk, a ten jak wiadomo czuwa nad zgodnością z prawem wszystkich dokumentów.
Przy spisywaniu umowy obie strony powinny udać się do notariusza Gdańsk, który przygotuje projekt umowy, zarówno tej przedwstępnej, jak i umowy właściwej. Przy konstruowaniu umowy przedwstępnej musi zostać uwzględniona informacja, że strony zobowiązują się zgłosić w określonym terminie i w określonym miejscu na podpisanie umowy właściwej, przy czym umowa ta może zostać podpisana tylko pod warunkiem, że obydwie strony spełnią wszystkie warunki w umowie przedwstępnej zawarte.
W przypadku umowy o kupnie nieruchomości, nabywca musi przekazać zgromadzone pieniądze, które mają być zapłatą za kupioną działkę czy dom, sprzedający natomiast musi przedstawić wszelkie dokumenty, które potwierdzają, że ma on prawa do rozporządzania działką czy domem.
Warto przyjrzeć się wszystkim dokumentom szczególnie w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nabył ją na drodze dziedziczenia. Powinien mieć przy sobie podpisane poświadczenie dziedziczenia, które wystawiane jest przez notariusza oraz wypis z księgi wieczystej, dotyczący konkretnej nieruchomości.
Notariusz Gdańsk stoi na straży prawa i zabezpiecza interesy obydwu stron. Nie może dopuścić do tego, aby ani jedna, ani druga strona zostały pokrzywdzone, dlatego szczególnie musi się przyjrzeć wszelkim dokumentom, uprawnieniom i warunkom umowy, aby dokument był zgodny z prawem i nie wiązał się z konsekwencjami prawnymi za źle przygotowaną umowę, za co odpowiada notariusz.